Jsou „chytré“ lavičky a lampy veřejná služba, nebo nástroje pro reklamu a dohled?

Chytrý pouliční nábytek s napájením a digitální sítí, který sbírá a generuje data, přichází do Austrálie. Má různé podoby, včetně laviček, kiosků, sloupů veřejného osvětlení a autobusových zastávek doplněných o nejrůznější chytré funkce, uvedl server The Conversation.

Mezi první příklady v Austrálii patří takzvané ChillOUT Huby, místa s přístřešky navržená pro setkávání a vybavená solárními panely, připojením k wi-fi či porty pro dobíjení elektronických zařízení. Také nové informační kiosky a chytré sloupy veřejného osvětlení tvoří součást strategie Smart City.

„Chytrost“ tohoto pouličního mobiliáře vychází z jeho nových datových a konektivitních možností. Jejich smyslem je, že mohou generovat nové produkty a služby a podporovat rozhodování o plánování ve městech v reálném čase. Většina z nich nabízí bezplatnou wi-fi v kombinaci s dalšími funkcemi, jako je reklama, hledání cesty, nouzová tlačítka, telefonování a nabíjení zařízení přes USB.

Příslibem inteligentního pouličního mobiliáře je, že zlepší veřejný prostor a oživí stárnoucí infrastrukturu. Poskytnutím přístupu zranitelným a znevýhodněným občanům k bezplatným službám připojení může také pomoci překonat digitální bariéry.

Navzdory těmto výhodám jsou některé aspekty inteligentního pouličního mobiliáře kontroverzní. Zatím nevíme, jaký dopad a hodnotu má chytrý pouliční mobiliář pro veřejnost, jaký model služeb bude přijat ve velkém měřítku a jakou budoucnost nabízí.

Do jaké míry tato zařízení nabízejí veřejné služby a nakolik jsou jen prostředkem pro další reklamu a dohled? To v tuto chvíli není jasné, a pokud má „chytrý“ pouliční mobilář být obecně prospěšný, je nezbytné, aby uživatelé věděli, co vlastně nabízí. Vlády a soukromé subjekty by měly také jasně informovat o případném sběru dat pro reklamní a další účely.

Related Posts

  1. Pokud to nebude vysloveně obtěžovat, tak hlavně možnost dobití telefonu někde na výletě nebo při delší cestě třeba na kole během zastávky ve městě bych jednoznačně uvítal… A aby to mělo smysl, musela by existovat určitá síť těchto stanic po celé zemi, která by byla i v mapách.

    No ale v českém prostředí by to muselo být extrémně nerozbitné a pancéřované, jinak by to vydrželo tak měsíc. Takových projektů tady už bylo víc a všechny z těchto důvodů, případně hloupých nápadů jako třeba květinky na konstrukci, které ale nikdo nezalíval (a automatické zalívání to už by bylo moc), tak skončily neslavně, pokud vím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.