25. 07. 2024
|
emovio.cz logo

Jsou „chytré“ lavičky a lampy veřejná služba, nebo nástroje pro reklamu a dohled?

Solární lavička v německém Halle (foto Catatine, CC BY 1.0)
Solární lavička v německém Halle (foto Catatine, CC BY 1.0)

Chytrý pouliční nábytek s napájením a digitální sítí, který sbírá a generuje data, přichází do Austrálie. Má různé podoby, včetně laviček, kiosků, sloupů veřejného osvětlení a autobusových zastávek doplněných o nejrůznější chytré funkce, uvedl server The Conversation.

Mezi první příklady v Austrálii patří takzvané ChillOUT Huby, místa s přístřešky navržená pro setkávání a vybavená solárními panely, připojením k wi-fi či porty pro dobíjení elektronických zařízení. Také nové informační kiosky a chytré sloupy veřejného osvětlení tvoří součást strategie Smart City.

„Chytrost“ tohoto pouličního mobiliáře vychází z jeho nových datových a konektivitních možností. Jejich smyslem je, že mohou generovat nové produkty a služby a podporovat rozhodování o plánování ve městech v reálném čase. Většina z nich nabízí bezplatnou wi-fi v kombinaci s dalšími funkcemi, jako je reklama, hledání cesty, nouzová tlačítka, telefonování a nabíjení zařízení přes USB.

Příslibem inteligentního pouličního mobiliáře je, že zlepší veřejný prostor a oživí stárnoucí infrastrukturu. Poskytnutím přístupu zranitelným a znevýhodněným občanům k bezplatným službám připojení může také pomoci překonat digitální bariéry.

Navzdory těmto výhodám jsou některé aspekty inteligentního pouličního mobiliáře kontroverzní. Zatím nevíme, jaký dopad a hodnotu má chytrý pouliční mobiliář pro veřejnost, jaký model služeb bude přijat ve velkém měřítku a jakou budoucnost nabízí.

Do jaké míry tato zařízení nabízejí veřejné služby a nakolik jsou jen prostředkem pro další reklamu a dohled? To v tuto chvíli není jasné, a pokud má „chytrý“ pouliční mobilář být obecně prospěšný, je nezbytné, aby uživatelé věděli, co vlastně nabízí. Vlády a soukromé subjekty by měly také jasně informovat o případném sběru dat pro reklamní a další účely.

Podobné články

1 komentář

  1. Pokud to nebude vysloveně obtěžovat, tak hlavně možnost dobití telefonu někde na výletě nebo při delší cestě třeba na kole během zastávky ve městě bych jednoznačně uvítal… A aby to mělo smysl, musela by existovat určitá síť těchto stanic po celé zemi, která by byla i v mapách.

    No ale v českém prostředí by to muselo být extrémně nerozbitné a pancéřované, jinak by to vydrželo tak měsíc. Takových projektů tady už bylo víc a všechny z těchto důvodů, případně hloupých nápadů jako třeba květinky na konstrukci, které ale nikdo nezalíval (a automatické zalívání to už by bylo moc), tak skončily neslavně, pokud vím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata