25. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Elektrický „válečník“. GM chce elektromobilitu rozjet draze

Elektrický pick-up odvozený od vozu Hummer, který chce GM dodávat zákazník od podzimu 2021
Elektrický pick-up odvozený od vozu Hummer, který chce GM dodávat zákazníkům od podzimu 2021 (kredit GM)

Společnost General Motors před několika měsíci překvapila tím, že bude v roce 2035 vyrábět už jen vozy bezemisní. Základem nabídky mají být vozy na nových technologiích firmy, jako jsou například baterie Ultium.

Ty mají být dostatečně levné na to, aby GM brzy mohlo cenou svých elektromobilů konkurovat i vozům se spalovacím motorem. Ovšem první vůz, který GM s bateriemi Ultium chce prodávat, bude všechno, jen ne levný.

Premiéru by si měly totiž tyto baterie odbýt v novém pick-upu postaveném na základu známého terénního vozu Hummer. GM jím míří na stejné zákazníky, kteří s takovým nadšením objednávali Cybertruck společnosti Tesla (i přes slavně nepovedené představení vozu, během něhož se vysypalo údajně „nerozbitné“ okénko vozu).

Elektrický Hummer EV má mít díky třem elektromotorům maximální výkon tisíc koní (cca 745 kW). Cena začíná na zhruba 113 tisíc dolarech, tedy 2,6 milionu korun. A to je samozřejmě v USA, v Evropě bude ještě znatelně vyšší. Za to by zákazník měl dostat vůz s vysokou průchodností terénem, který dokáže zrychlit z 0 na 100 zhruba za 3 sekundy.

Zatím se zdá, že sázka na toto elektrické monstrum automobilce vyšla. GM se při oficiálním představení pochlubilo, že rezervace na vozy první série byly rozebrány během 10 minut.

Předchozího elektrického modelu firmy, Chevy Bolt, se v USA prodalo za celý rok 2020 zhruba 20 750 kusů. V pandemickém roce to není špatný výsledek, ale Tesla prodala elektromobilů zhruba 300 tisíc. GM má tedy co dohánět. Uvidíme, zda elektrický Hummer znamená skutečně začátek nové éry.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata