24. 03. 2024
|
emovio.cz logo

V Bruselu firmě zmizely ze stojanů „prakticky všechny“ elektrické skútry

Skútr společnost GO Sharing (foto GO Sharing)
Skútr společnost GO Sharing (foto GO Sharing)

Nizozemská společnost GO Sharing, která zhruba půl roku provozuje službu na sdílení koloběžek v Bruselu, zmizely prakticky všechny její zaparkované elektrické skútry. Její programátoři někde udělali chybu.

V hlavních belgickém městě se se v poslední době celá řada uživatelů svezla na elektrických skútrů zadarmo. Místní přišli na to, jak obejít platební systém u strojů společnosti GO Sharing, která působí v Bruselu zhruba půl roku

Pachateli jsou převážně mladí obyvatelé Bruselu, uvedli na základě informací od policie a provozovatele novináři z belgického SudPresse.

Policie o jednom jediném březnovém víkendu v několika čtvrtích zachytila zhruba 10 mladých Bruselanů při neplacené jízdě na elektrickém stroji. Mnozí z nich byli nezletilí: „Nejmladší z nich byl třináctiletý,“ řekl policejní mluvčí podle webu The Brussel Times. „Od neděle do pondělí jsme v obci Uccle zadrželi asi deset mladých lidí, kteří si hráli na těchto pronajatých elektrických koloběžkách. Přijeli sem v malých skupinkách, aby si je našli.“

Policie má podezření, že všichni mladí lidé přišli v reakci na inzeráty na sociálních sítích, které slibovaly, že zájemce naučí skútry krást. „20 eur = jízda na koloběžkách GO každý den zdarma,“ sliboval jeden takový inzerát na sociální síti podle SudPresse.

Koloběžky ovšem nebylo možné nabíjet. Vandalové (což je asi přesnější výraz než zloději) na elektrických skútrech jezdí, dokud se jim nevybijí baterie, a pak je nechají být tam, kde se baterie vybila. Jen se tak zhoršuje běžný problém, že odložené stroje překáží dalším občanům na chodnících i komunikacích.

„Trik“ není pro uživatele úplně bezpečný. Při obcházením systému půjčování dotyčnému skútru už nesvítí přední světla, což je samozřejmě nebezpečné zejména v podmínkách zhoršené viditelnosti. Není ovšem známo, že by došlo k nějakému zranění či kolizi.

Musí se aktualizovat

Když se novináři ptali společnosti, jak je něco takového možné, z celkem pochopitelných důvodů nechtěl zacházet do podrobností: „Nebudu přesně vysvětlovat, jak to dělají, protože nechci, aby to vědělo více lidí, ale takový problém máme – lidé nám kradou naše stroje, jezdí na nich a pak je nechají jen stát,“ řekl podle Brussel Times belgický manažer společnosti Go Sharing Yessin Aattache.

Potvrdil také, že problémem je spíše vandalismus než přímo krádeže. Společnost podle něj o téměř žádné koloběžky nepřišla, ovšem řada jich byla poškozena.

Problém se podařilo ještě během března 2022 odstranit. Problém byl zjevně softwarový, a tak problém vyřešila vhodně napsaná „záplata“ a následná aktualizace.

Déle bude trvat náhrada fyzických škod: „Ještě je musíme všechny opravit, což zabere spoustu času, protože je dost rozbíjejí. Na každé vozidlo to zabere několik hodin, takže nás čekají týdny práce, než bude náš vozový park opět k dispozici zákazníkům,“ řekl Aattache novinářům.

Pokud jde o počet skútrů, které byly poničeny, mluvčí společnosti nechtěl být konkrétní. Uvedl pouze, že zásah byl opravdu veliký: „Mohu říci, že je to většina našeho vozového parku.“

Podobné články

1 komentář

  1. Tady se přesně ukazuje, že věcí, které někdo dostane zadarmo, si neváží… takže místo aby byli rádi, že se můžou komfortně svézt bez omezení, tak to ještě zničí.

    Takže určitý poplatek je namístě, ale nemělo by to dosahovat obtěžující úrovně, aby třeba člověk nemusel furt řešit, jestli se vejde do časového limitu a jestli bude aplikace správně fungovat (typicky idiotský systém Nextbike). Ale ani obyčejná Rekola nejsou v pořádku, mně určitě vadí, že v každém českém městě (stejně jako u Nextbiku ovšem) jsou úplně jiná pravidla!

    Další takový problém, pokud máte Lítačku a s ní spjatou slevu je ten, že v periferních částech Prahy není možné parkovat a zase v tom centru je vždycky mnohem jednodušší a rychlejší použít MHD.

    Čili do nějaké obecné použitelnosti mají tyto malé sdílené dopravní prostředky ještě hodně let… a vůbec tím nemám na mysli koloběžky, to je další kapitola sama pro sebe – zatím je to čistý chaos, dobrý možná tak akorát pro zahraniční pivní turisty :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata