02. 04. 2024
|
emovio.cz logo

Kam může slunce, může i doktor. V Africe mají zdravotníky vozit solární motorky

Lékař v Africe (foto CDC ~ 100K Photos CC BY 2.0)
Lékař v Africe (foto CDC ~ 100K Photos CC BY 2.0)

Dvě mouchy jednou ranou. Tak by se dal charakterizovat nápad Agnes Kimweri z Tanzanie, která vymyslela motocykly na solární pohon. Cílem je umožnit tanzanským zdravotníkům dopravit se k těhotným ženám a dětem v jinak obtížně dostupných lokalitách, a to tak, aby tato doprava byla ekologicky šetrná.

Motocykly jsou v Tanzanii běžným způsobem, jak se pacienti dopravují do zdravotnických zařízení. „Uvědomila jsem si, že ambulance přijímá 400 pacientů měsíčně, což znamená 400 motocyklů produkujících v průměru 500 kilogramů uhlíkových emisí,“ vysvětluje Agnes Kimweri. „Většina z nich přicházela s problémem, který by se dal snadno vyřešit, kdyby se k nim lékaři dostali včas, aniž by pacienti museli jezdit na zadních kolech motocyklů po nerovných cestách, což může vést k dalším komplikacím.“

A tak přišla s nápadem motocyklů na solární pohon, pomocí kterých se zdravotníci dopraví k pacientům. Nápad uspěl v programu UNFPA Climate HackLab, což je iniciativa OSN podporující nápady mladých lidí, které mají potenciál se pozitivně projevit na vývoji klimatu.

Pro Agnes Kimweri, která sama ve zdravotnictví pracuje, má celý nápad mnohem hlubší přesah. Jejími pacientkami jsou povětšinou venkovské farmářky a jejich děti. Ačkoliv k nim Kimweri dojíždí jako lékařka, čas strávený s nimi věnuje i environmentální osvětě a se svými svěřenkyněmi diskutuje o klimatických otázkách souvisejících se zdravím, o vhodných potravinách či o užívání škodlivých chemikálií v zemědělství.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata