25. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Polsko má mít nový malý reaktor. Údajně do několika mála let

Vizualizace možné podoby budovy malé jaderné elektrárny společnosti Rolls-Royce SMR (foto Rolls-Royce SMR)
Vizualizace možné podoby budovy malé jaderné elektrárny společnosti Rolls-Royce SMR (foto Rolls-Royce SMR)

Firma Last Energy se rozhodla spolupracovat s polskou energetickou společností Enea SA v oblasti vývoje a následné výstavby malého modulárního reaktoru s elektrickým výkonem okolo 20 MW, který bude možné následně využít v polské energetice. Jádro v polském energetickém mixu momentálně absentuje, země s ním ale do budoucna počítá. Nahradit má neekologické uhelné elektrárny.

Energetická skupina Enea Sa je v Polsku z větší části vlastněna státem. Má více než 2,7 milionu zákazníků a působí jako výrobce i dodavatel elektřiny. Oba subjekty podepsaly dohodu na kongresu ve Varšavě, a to i za přítomnosti několika představitelů polské vlády. Informoval o tom portál GlobeNewswire.

„Nastolená dohoda je možností k moderní, škálovatelné a bezemisní technologii výroby elektřiny. Skupina Enea bude potenciálně schopna využít moderní a dostupné technologie k budování vlastních výrobních kapacit. V budoucnu tak bude nabízet řešení pro průmysl i teplárenství v celém Polsku,“ řekl pro portál GlobeNewswire předseda představenstva Enea SA Paweł Majewski.

Kontrakt má vést k tomu, že se polský sektor ještě rychleji dekarbonizuje a povede k zajištění dostatečné energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Skupina Last Energy se bude snažit o to, aby modulární reaktor na území Polska vyrostl už do dvou let od podepsání dohody.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata