23. 03. 2024
|
emovio.cz logo

Japonská vláda na nehodě ve Fukušimě nemá podíl, rozhodl soud

Inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energie ve Fukušimě (foto IAEA, CC BY-SA 2.0)
Inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energie ve Fukušimě (foto IAEA, CC BY-SA 2.0)

Nejvyšší soud v Japonsku rozhodl, že tamější vláda nemá odpovědnost za škody v souvislosti s havárií jaderné elektrárny Fukušima.

Na japonský nejvyšší soud se v této věci obrátilo v posledních letech více než 3 700 osob. Šlo hlavně o obyvatele, kteří poblíž Fukušimy dříve pobývali. Ti žádali, aby japonská vláda a provozovatel elektrárny Fukušima zaplatili dostatečné odškodné. Informovala o tom agentura Reuters.

Na základě posledního rozhodnutí ale japonská vláda žádnou odpovědnost za škody nenese. Podle soudců se tomu nedalo zabránit, ani kdyby japonský ministr průmysl nařídil provozovateli elektrárny posílit mořskou hráz.

Elektrárnu v roce 2011 výrazně poškodilo zemětřesení i následná přívalová vlna tsunami, kvůli čemuž došlo ke značnému úniku radioaktivity do okolí. Došlo tehdy k odstavení z provozu dvou chladicích systémů elektrárny. Jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě vedl k evakuaci zhruba 160 tisíc osob.

Ničivé zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily na počátku března roku 2011 v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí. Šlo o druhou největší jadernou havárii na světě hned po Černobylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata