25. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Evropa je pro americké vývozce plynu poprvé atraktivnější než Asie

Loď pro přepravu LNG (foto kees torn / CC BY-SA 2.0)
Loď pro přepravu LNG (foto kees torn / CC BY-SA 2.0)

Válka na Ukrajině zamávala s poptávkou po zkapalněném zemním plynu (LNG) ze Spojených států amerických. Zájem v posledních několika dnech navýšily hlavně evropské státy, a to i kvůli omezeným dodávkám plynu ze strany ruského Gazpromu. V porovnání s asijským kontinentem se atraktivita prodeje amerického LNG v případě Evropy za poslední týden asi zdvojnásobila.

Za zvýšenou atraktivitou amerického LNG stojí mimo jiné výpadek exportního terminálu Freeport LNG, který prudce navýšil ceny amerického LNG v Evropě. Jeho částečné obnovení se očekává zhruba za 90 dnů a úplné zprovoznění se však dá předpokládat až ke konci letošního roku. Informoval o tom portál Montel News.

Důvodem stoupající evropské atraktivity je však také omezení dodávek ruského zemního plynu do Evropy. Podle plynárenského giganta Gazprom se totiž na jednom z plynovodů vyskytla technická závada, kvůli čemuž muselo dojít k omezení přílivu tohoto paliva. I kvůli tomu tak Evropa citelně navýšila svůj zájem o americký zkapalněný zemní plyn, neboť se jednotlivé státy snaží před blížící se zimou naplnit dostatečně své zásobníky.

Pro americké vývozce zkapalněného zemního plynu je Evropa v současné chvíli chtěnou destinací, neboť se jim za posledních sedm dnů značně zvýšily prodejní ceny. Data také ukazují, že americkým exportérům poklesly v uplynulých týdnech náklady na dopravu do Evropy, což hraje rovněž ve prospěch Evropy. 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata