09. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Chytré semafory ušetří nervy v dopravních zácpách

Semafor (Tsvetoslav Hristov, Unsplash licence)
Semafor (Tsvetoslav Hristov, Unsplash licence)

Výzkumníci na Astonské univerzitě vyvinuli chytré semafory, které pomocí umělé inteligence a strojového učení umí regulovat dopravu tak, aby minimalizovaly dopravní zácpy, v důsledku čehož řidičům ušetří čas, peníze za zbytečně projeté palivo i sníží emise z dopravy. Hlavní příčinou dopravních zácp je totiž špatné časování světelných signálů. A s tím si tento systém umí poradit.

Chytré semafory, první svého druhu, čtou živé kamerové záznamy a přizpůsobují světelnou signalizaci tak, aby byla doprava plynulá a snižovaly se dopravní zácpy. Vědci program s názvem Traffic 3D učili zvládat různé dopravní situace a povětrnostní scénáře.

Ve srovnání se současnými automatickými semafory je tento nový systém pohotovější. Ty stávající povětšinou fungují na principu magnetických indukčních smyček, kdy je na silnici umístěn drát, který registruje auta projíždějící přes něj. Umělá inteligence však umí odhadnout vysokou intenzitu dopravy dříve, než auta projedou semaforem. Může proto reagovat rychleji. Zároveň se umí učit a porozumět díky tomu situacím, které předtím výslovně nezažila. Traffic 3D se tak vždy učí sám, místo aby byl naprogramován konkrétními pokyny.

Dosud se Traffic 3D učil na simulacích, byl však už úspěšně testován i na skutečné křižovatce. Jeho autoři doufají, že letos by se mohl tento systém chytrých semaforů začít testovat i v reálném provozu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata