27. 03. 2024
|
emovio.cz logo

Levně vyčistit města od „špačků“ mají učenlivé vrány

Vrána černá (foto Loz (L. B. Tettenborn)/ CC BY-SA 3.0)
Vrána černá (foto Loz (L. B. Tettenborn)/ CC BY-SA 3.0)

Švédský start-up cvičí divoké vrány, aby sbíraly nedopalky a další drobné odpadky. Metoda má být v dohledné době ověřována ve městě Södertälje.

Městským rozpočtům i čistotě chce pomoci švédská firmička, která k tomu chce využít jeden z nejinteligentnějších druhů ptáků, které známe: vrány černé. Ty jsou stejně jako jiní příslušníci rodu Corvus velmi učenlivé a inteligentní.

I divoké vrány tak lze poměrně spolehlivě a jednoduše naučit poměrně složitému chování. Třeba sbírat odpadky a vkládat je do zařízení, které jim pak na oplátku vydá potravu. „Jsou to divocí ptáci, kteří se účastní dobrovolně,“ uvedl pro švédský zpravodajský server TT Christian Günther-Hanssen, zakladatel společnosti Corvid Cleaning, která za metodou stojí.

Vrány jsou podle něj díky svému intelektu ideálním druhem: „Snadněji se učí a je také větší šance, že se chování naučit přímo jedna od druhé. Zároveň je zde nižší riziko, že omylem sežerou nějaké odpadky,“ vysvětlil Günther-Hanssen pro TT.

Metoda je údajně připravena k prvnímu testování ve větším měřítku. Potenciální pilotní projekt by mohl být nastartován v obci Södertälje, kde budou vrány pomáhat sbírat odpadky. „Záleží na tom, zda se nám podaří najít v Södertälje místo, které bude fungovat s dávkovačem jídla, a pak jestli budou možnosti financování,“ řekl TT Tomas Thernström, který má na starosti nakládání s odpady.

Start-up slibuje hodně. Günther-Hanssen novinářům řekl, že podle jeho odhadu by nasazení ptáků do sběru mohlo obci pomoci ušetřit 75 % nákladů spojených se sběrem nedopalků cigaret, nebo i více.

„Odhad nákladů na sběr nedopalků se dnes pohybuje kolem 80 öre a více za jeden nedopalek, někdo uvádí 2 koruny (tj. zhruba 1,90 až 4,70 Kč za nedopalek, což jsou samozřejmě ceny dané obecně vyšší cenovou hladinou ve Švédsku, pozn.red.). Pokud by nedopalky sbíraly vrány, bylo by to možná 20 öre za nedopalek. Úspora pro obec závisí na tom, kolik nedopalků vrány posbírají,“ nechal se šéf švédského start-upu slyšet pro server TT.

Stejně jako prakticky na celém světě (snad kromě Singapuru), odpadky pohozené v ulicích měst představují i ve Švédsku všudypřítomnou nepříjemnost. I ty malé mohou znatelně hyzdit okolí. Podle nadace Keep Sweden Tidy konkrétně ve Švédsku představují 62 procent všech pohozených odpadků cigaretové nedopalky. Těch ročně na ulicích podle odhadu organizace zůstane více než miliarda.

Pokud se pilotní projekt v obci Södertälje osvědčí, řešení by se mohlo stát součástí repertoáru úklidových metod i v dalších městech, doufá Corvid Learning. Pokud to bude možné, město i firma by experiment chtěli spustit již na jaře letošního roku.

Město by v případě úspěchu rádo experiment možná zopakovalo i v dalších lokalitách: „Bylo by zajímavé zjistit, zda by to mohlo fungovat i v jiných prostředích,“ uvedl Thomas Thernström pro TT.

Dodejme, že nejde o zcela originální nápad. Využití vran ke sběru odpadků se v minulosti minimálně v jednom případě zkoušelo, a to ve francouzském zábavním parku Puy du Fou. Mělo fungovat od léta 2018, ale nepodařilo se nám dohledat, jak úspěšný celý projekt byl.

Podobné články

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata