18. 05. 2024
|
emovio.cz logo

Ford Kuga PHEV: léty prověřený stroj v novém balení

Dobíjecí Kuga s předním pohonem váží 1844 kg, tedy o 109 kg více než nejsilnější diesel ve čtyřkolce. (foto Vladimír Löbl)
Dobíjecí Kuga s předním pohonem váží 1844 kg, tedy o 109 kg více než nejsilnější diesel ve čtyřkolce. (foto Vladimír Löbl)

Z elektrifikovaných pohonů pod kapotou Fordu Kuga je nejzajímavější plug-in hybridní verze, která využívá v USA léty osvědčené pohonné ústrojí. Jak funguje a za kolik jezdí?

Dobíjecí hybridy, které dokáží jezdit několik desítek kilometrů v čistě elektrickém režimu, jsou jakýmsi mezičlánkem při přechodu z aut poháněných spalovacími motory k plně elektrickým vozům. Často se o nich mluví jako o časované bombě, neboť deklarované údaje o jejich spotřebě totiž neodpovídají realitě, protože jejich majitelé je dostatečně často nedobíjejí.

Údaje od Fordu ale vypadají mnohem optimističtěji. Podle jeho anonymizovaných provozních statistik absolvovali evropští řidiči Kugy PHEV plných 49 procent svého dosavadního letošního nájezdu v elektrickém režimu, při němž vůbec nedochází k aktivaci spalovacího motoru. Na každých 100 dní provozu údajně připadá 89 případů nabíjení. Zákazníci podle těchto statistik využívají k nabíjení výhodnějšího nočního tarifu, aby dosáhli ještě nižších provozních nákladů.

Nový starý známý

Atmosférický čtyřválec 2.5 Duratec pod kapotou Kugy PHEV pracuje v Atkinsonově cyklu a spolupracuje s elektromotorem, generátorem a lithium-iontovou baterií (nově s kapacitou 14,4 kWh).

Baterii lze dobíjet prostřednictvím konektoru umístěného v levém předním blatníku, přičemž palubní nabíječka zvládne nejvýše 3,6 kWh/h. K úplnému nabití baterie z externího 230V zdroje postačí v praxi pět a třičtvrtě hodiny, z 22kW wallboxu to z nuly do plna trvá o něco déle než 3,5 hodiny.

Jízda je příjemně uhlazená,  nejvýkonnější verze nové Kugy těch svých 165 kW, neboli 225 koní cudně tají. Z někdejšího rebela je beránek. Spíše než ostré řezání zatáček je tomuto Fordu vlastní klidné plutí krajinou či popojíždění po městě. Kuga vždy platila za řidičské SUV, to ale nově již tak zcela naplatí.

Nejvyšší výbava Vignale má jméno někdejšího slavného italského stylistického studia, které navrhlo i Tatru 613. (foto Vladimír Löbl)
Nejvyšší výbava Vignale má jméno někdejšího slavného italského stylistického studia, které navrhlo i Tatru 613. (foto Vladimír Löbl)

Řízení již nemá tu někdejší až hyperaktivní odezvu, což je možná i dobře. Na rychlé pokyny volantu již nereaguje tak hbitě. Je bohužel i méně přesné a dosti umělé. Již to není to auto pro náruživé řidiče. I s dvacetiplacovými koly je ale oproti minulosti dostatečně komfortní.

Dobíjecí Kuga váží 1844 kg, tedy o 109 kg více než nejsilnější diesel ve čtyřkolce. A při jízdě je to znát, dynamika se nezdá nijak hvězdná. Na stovce je tento model prostřednictvím předních poháněných kol za 9,2 s, ale tento model má jiné přednosti, než ostré sprinty. Plynulé rozjezdy a uhlazená jízda vás ale nadchnou.

Zásluhou celé řady tlumicích materiálů, dvojitých skel v předních dveřích ale i systému aktivního potlačování hluku tato verze Kugy poskytuje velmi tiché svezení, díky němuž si užijete kvalitního audia.

Přístrojový štít má Kuga konfigurovatelný, který v rámci požadavku dnešní doby sází na efekt. V zobrazení si můžete leccos navolit, v logice ovládání palubního počítače se ale nejdříve musíte zorientovat. Chce to čas a trpělivost, zpočátku dosti tápeme. Také tok energie je tak trochu schovaný ve složce Mobilní aplikace, kde ho příliš nečekáte.

Ergonomie „pracoviště řidiče“ byla vždy silnou stránkou Fordů a Kuga není výjimkou. (foto Vladimír Löbl)
Ergonomie „pracoviště řidiče“ byla vždy silnou stránkou Fordů a Kuga není výjimkou. (foto Vladimír Löbl)

Různé možnosti s různými výsledky

Když se v přístrojovém štítu zobrazuje 0 km v čistě elektrickém režimu, stále v bateriích zbývá ještě téměř třetina kapacity a Kuga PHEV stále plně funguje v hybridním módu a asistenci elektromotoru tedy při rozjezdu stále pociťujete. Proto i při našem měření měla Kuga stejné hodnoty zrychlení s nabitou i „vybitou“ baterií.

Dobíjíte jí i při jízdě regenerativním brzděním, přičemž v základním režimu se jízda prakticky neliší od modelů s klasickým pohonem, po zapnutí trojnásobného zvýšené rekuperace tlačítkem uprostřed otočného voliče samočinné převodovky, ale stejného efektu můžete dosáhnout i volbou jízdních režimů. Baterie lze pochopitelně nabíjet motorem pro pozdější využití i za jízdy, potom sice mírně stoupne spotřeba, ale zato máte k dispozici elektřinu pro bezemisní jízdu ve městě.

Spotřeba samozřejmě odpovídá podmínkám, stavu baterií a režimu jízdy. Ve městě lze v praxi ujet na plnou baterii nejvýše 57 km při průměrné spotřebě 22,2 kWh, v hybridním režimu pak je spotřeba spalovacího motoru 4,6 l/100 km. Na okreskách baterie vystačí maximálně na 49 km, přičemž spotřeba elektřiny se pohybuje okolo 25,6 kWh a hybridní spotřeba na 100 km je 5,2 l.

Dálnice odběr benzinu zvýší na 8,1 l/100 km, průměr města, okresky a dálnice v hybridním režimu vykázal velmi solidních téměř „dieselových“  5,9 l/100 km. Nevýhodou oproti běžným verzím je jen o 9 l menší palivová nádrž.

Řidič si může rezervovat elektřinu v baterii na později. (foto Vladimír Löbl)
Řidič si může rezervovat elektřinu v baterii na později. (foto Vladimír Löbl)

Městský kovboj

Auta jako je Kuga si mnozí kupují i kvůli větší světlosti podvozku, když se třeba potřebují vydrápat na horskou chatu. V případě plug-in hybridní verze ji bohužel zmenšuje z podlahy vystupující blok baterií, zepředu chráněný hliníkovým profilem a z boků I kobercem.

Nelze se zbavit pocitu provizorního řešení, na druhou stranu baterie nezabírají místo v zavazadelníku a místo standardní lepicí sady si tedy i u této verze můžete připlatit dojezdovou rezervu. Světlá výška ve středu vozu je ale vzhledem k tomu podobně jako u běžného hatchbacku jen 137 mm. Tak to na žádné terénní dobrodružství není!

Nejvyšší výbava Vignale má jméno někdejšího slavného italského stylistického studia, které navrhlo i Tatru 613. Jedná se o hodně vyšperkovanou verzi s cenovkou 1 054 900 Kč, nejlevněji lze plug-in hybrid pořídit ve veri ST-Line o 90 000 Kč levněji.

Nejlépe dobíjecí verze využije ten, kdo potřebuje kombinovat časté popojíždění po městě (a bezplatné parkování) s občasnými dálkovými jízdami a má možnost auto snadno dobíjet doma a v zaměstnání. Bez diskuze se jedná o nejlepší provedení Kugy, ale také suverénně nejdražší.

  • Atmosférický čtyřválec 2.5 Duratec pod kapotou Kugy PHEV pracuje v Atkinsonově cyklu a spolupracuje s elektromotorem, generátorem a lithium-iontovou baterií (nově s kapacitou 14,4 kWh). (foto Vladimír Löbl)
  • Světlá výška ve středu vozu je vzhledem k umístění trakční baterie podobně jako u běžného hatchbacku jen 137 mm. (foto Vladimír Löbl)
  • K úplnému nabití baterie z externího 230V zdroje postačí pět a třičtvrtě hodiny, z 22kW wallboxu to z nuly do plna trvá o něco déle než 3,5 hodiny. (foto Vladimír Löbl)
  • Řidič si může rezervovat elektřinu v baterii na později. (foto Vladimír Löbl)
  • Aktuální tok energie je tak trochu schovaný ve složce „Mobilní aplikace“. (foto Vladimír Löbl)
  • Přepínání režimů jízdy na středovém tunelu. (foto Vladimír Löbl)
  • Volič samočinného řazení má podobu otočného kotouče. (foto Vladimír Löbl)
  • Ergonomie „pracoviště řidiče“ byla vždy silnou stránkou Fordů a Kuga není výjimkou. (foto Vladimír Löbl)
  • Nejvyšší výbava Vignale má jméno někdejšího slavného italského stylistického studia, které navrhlo i Tatru 613. (foto Vladimír Löbl)
  • Dobíjecí Kuga s předním pohonem váží 1844 kg, tedy o 109 kg více než nejsilnější diesel ve čtyřkolce. (foto Vladimír Löbl)

Podobné články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata