25. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Bratislavanům zajistí cestu domů český start-up

Taxi (foto Leonid Mamchenkov)
Taxi (foto Leonid Mamchenkov)

Obyvatelé Bratislavy se mohou svézt z práce domů o něco pohodlněji díky českému start-upu. Společnost Mileus spustila ve spolupráci s největším slovenským ride-hailovým operátorem HOPINem službu kombinované dopravy.

Služba propojuje taxíky s veřejnou dopravou a nabízí rezidentům nezvyklou alternativu k dojíždění autem. V centru s dobrou dopravní obslužností, kde spoje jezdí často a ve špičce rychleji než auto, využijí obyvatelé městskou hromadnou dopravu. V závěru cesty, když už spoje tolik nenavazují, na ně pak přímo na zastávce může počkat objednaný taxík, který je doveze až domů.

Propojení různých typů dopravy, nazývané intermodalita, přináší cestujícím to nejlepší z obou světů: rychlost veřejné dopravy v rušném centru města a pohodlí taxíku na posledním úseku cesty, kde šíť veřejné dopravy bývá zákonnitě řidší.

Technologie z dílny Mileus integruje tyto dva typy dopravy a zajišťuje jejich automatickou návaznost. Taxi a ride-hailing operátoři jako HOPIN řešení integrují do svých vlastních aplikací a nabízejí intermodální službu svým koncovým zákazníkům.

„Cestujícím umíme garantovat, že se pomocí kombinované dopravy dostanou z centra Bratislavy domů vždy rychle a pohodlně – takže své vlastní auto mohou ráno klidně nechat doma. Vyhnou se tak dopravním zácpám i potížím s parkováním. Intermodální služba je navíc cenově dostupnější než přeprava pouze taxíkem, díky čemu může být zajímavá pro širší skupinu lidí,“ uvedl při zahájení služby v Bratislavě zakladatel startupu Mileus a zároveň spoluzakladatel a dřívější CEO Liftaga, Juraj Atlas.

„Spolupráce HOPINu se společností Mileus ve prospěch cestujícího kombinuje rychlost hromadné dopravy a komfort taxislužby. Zákazníci HOPINu tak budou mít v každém okamžiku pod palcem nejvýhodnější dopravní řešení bez ohledu na to, jestli to znamená cestu autem, autobusem nebo tramvají. Aplikace HOPIN tak udržuje cestující v pohybu, i když ostatní stojí. Nezáleží přitom, jestli ztrácejí čas v dopravní zácpě, nebo je zdržují přestupy a poslední kilometry,” dodal pak Richard Lörinz, CEO HOPINu.

Pro méně aut a zbytečných kilometrů

Motivováním rezidentů nechat své vlastní auto doma chce Mileus snížit počet soukromých aut v ulicích měst a zároveň směřovat pasažéry do veřejné dopravy. Kromě toho intermodalita redistribuje poptávku po taxislužbách z center na okraje měst. Výsledkem by měla být čistější a obyvatelnější města.

Pro mobilitu ve městech jako Bratislava může být kombinovaná doprava oboustranně výhodným řešením: umožňuje rezidentům pohodlně, ale udržitelně dojíždět a zároveň dovoluje provozovatelům taxislužeb růst – bez obvyklých negativních dopadů na města.

Intermodalita bude totiž přínosem nejen pro cestující, ale také pro samotný HOPIN. Pilotní projekt startupu Mileus s největším českým ride-hail operátorem Liftagem v Praze ukázal, že spuštění služby může vést k rychlému, ale pořád udržitelnému růstu taxi businessu.

Analýza dat z provozu Liftaga podle společnosti Mileus naznačuje, že kombinovaná doprava může zvýšit jak frekvenci taxi jízd, tak průměrné příjmy na jednoho zákazníka o více než pětinu. Intermodalita navíc zlepšuje využití vozidel, snižuje zbytečně ujeté kilometry bez pasažérů a zlepšuje tak efektivitu vozového parku taxi operátorů.

Startup založil v roce 2019 Juraj Atlas, spoluzakladatel a dřívější CEO Liftaga. Mileus byl zařazen do žebříčku TOP 10 Government Tech Startups Europe 2020 a patří mezi Top 5 Intermodal Mobility Solutions 2021 podle StartUp Insights.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata