17. 05. 2024
|
emovio.cz logo

Půl století prázdného snu. Disney World měl být vzorem města budoucnosti

Dráha, která měla sloužit jako hlavní dopravní prostředek pro obyvatele i návštěvníky Epcotu (foto Walt Disney Productions)
Dráha, která měla sloužit jako hlavní dopravní prostředek pro obyvatele i návštěvníky Epcotu (foto Walt Disney Productions)

Zábavní park Disney World letos slaví 50 let od svého založení. Za půl století existence o něm slyšel téměř každý na světě – ovšem prakticky nikdo si ho asi nespojí s hnutím za lepší a příjemnější „město budoucnosti“. Ale měli bychom.

Když zakladatel firmy, Walt Disney, v roce 1966 oznámil, že začne stavět Epcot – dnes jen jednu část celého Disney Worldu – nechtěl rozhodně stavět „jen“ zábavní park. Jeho slovy řečeno, mělo se jednat o „živý plán pro budoucnost“, který na světě neměl obdoby: zbrusu nové město postavené na zelené louce, doslova od nuly.

Nejlepší představu o jeho vizi dodnes nabízí zhruba 25minutový film produkovaný Disneyho vlastní společností (najdete ho i na konci článku). V něm zakladatel firmy – mluvící laskavě a pomalu jako ke skupině dětí – podrobně popisuje, co se stane na zhruba 110 kilometrech čtverečních uprostřed Floridy, nad nimiž získal prakticky dokonalou kontrolu (firma v tichosti vykoupila prakticky celé území ještě před oznámením záměru).

Součástí Disneyho představy o Epcotu mělo být zhruba 20tisícové městečko přímo v rámci zábavního parku. To mělo sloužit jako ukázkový příklad inovativních řešení v oblasti městského plánování, architektury, řízení a správy. Měl tu vzniknout velkých technologický park. Inovace v něm vznikající by se měly ověřovat přímo v rámci komunity. Domácnosti v Epcotu by byly první, kdo by daný výroby získaly a vyzkoušely by ho, než by se inovace vydala do zbytku světa.

Méně movití obyvatelé Epcotu by mohli bydlet v prstenci výškových bytových domů blízko středu města. Kolem centra by byl pás parků a rekreační zóna, která by oddělovala čtvrti s nižší hustotou zalidnění, ve kterých by žila většina obyvatel. Nebyla by zde žádná nezaměstnanost a rozhodně se nemělo jednat o oblast určenou převážně pro důchodce, jak je dnes na Floridě běžné. „Myslím, že žádný jiný úkol na světě není pro obyvatele celého světa důležitější než hledání řešení problémů našich měst,“ říká ve filmu Disney.

Centrum Epcotu v celkovém pohledu (foto Walt Disney Production)
Centrum Epcotu v celkovém pohledu (foto Walt Disney Production)

Disney však nechtěl pouze stavět mírně vylepšená americká předměstí. Chtěl narušit dosavadní představy o tom, jak lze stavět a řídit město. Genialita Disneyho Epcotu spočívala v tom, že se vše zdálo být proveditelné, že se jednalo o aglomeraci prvků, které se běžně vyskytují v každé moderní metropolitní oblasti, ale byly spojeny do jediné vize a řízeny jediným orgánem.

Důležitou novinkou bylo vykázat z ulic města automobily. V auty posedlé Americe 60. let to byla skutečně radikální myšlenka. Doprava se měla přesunout pod zem. Měl tu vzniknout rozsáhlý podzemní systém, který byl navržen tak, aby auta mohla přijíždět, parkovat nebo projíždět pod městem, aniž by byla vidět. Vzniknout měla i samostatná síť tunelů pro nákladní dopravu a další služby. Obyvatelé a návštěvníci měli po celé, zhruba 20kilometrové délce Disney Worldu cestovat prakticky výhradně vysokorychlostní jednokolejnou dráhou.

Nepochybně by bylo extrémně zajímavé sledovat, jestli by legendární houževnatost Walta Disneyho stačila na to, aby byl projekt dotažen alespoň z části do konce. Ovšem zakladatel firmy zemřel ještě v témže roce, kdy své plány oznámil.

I po jeho smrti se je někteří snažili naplnit. Když však jeden z bývalých spolupracovníků nejslavnějšího Disneyho naléhal, aby se při stavbě více dbalo na původní vizi, Waltův bratr Roy, který převzal vedení společnosti, odpověděl: „Walt je mrtvý.“

  • Osobní i nákladní auta měla být odkázána téměř výhradně do podzemních prostor (foto Walt Disney Production)
  • Plán centra Epcotu z pera Walta Disneyho (foto Walt Disney Production)
  • Centrum Epcotu v celkovém pohledu (foto Walt Disney Production)
  • Plánovaný technologický park v Epcotu (foto Walt Disney Productions)
  • Dráha, která měla sloužit jako hlavní dopravní prostředek pro obyvatele i návštěvníky Epcotu (foto Walt Disney Productions)

Nové město!

Myšlenka na vznik nového typu města ovšem nebyla. Walt Disney byl v podstatě radikálním zastáncem idejí, které daly v USA vzniknout hnutí „Nového města“, jak upozornila ve svém textu (a mnohem obsáhleji ve své knize) historička umění a architektury Naomi Joseph.

V 60. letech se o tak založení vzorových měst pokoušela řada mecenášů, kteří sdíleli nespokojenost s vývojem podoby amerických měst. Z těch se bohatší stěhovali do předměstí, zatímco čím dál zanedbanější centra měst se měnila v zóny pro chudé.

Alternativu k nevábným a všeobecně neoblíbeným centrům měst a předměstím, kterým chybí charakter a duch měla poskytnout výstavba zbrusu nových měst nezatížených minulostí. V čele hnutí stáli samozvaní „zakladatelé měst“, většinou bohatí podnikatelé, jejichž ideály se výrazně rozcházely s urbanistickou praxí.

Když se Disney připravoval na svou prezentaci v Epcotu, Irvine Company již prakticky připravovala urbanistický projekt v blízkosti starého Irvine Ranch do podoby vzorového města Irvine v Kalifornii. Dnes má Irvine téměř 300 tisíc obyvatel.

Mezitím realitní podnikatel Robert E. Simon prodal newyorskou Carnegie Hall a za získané peníze koupil 27 kilometrů čtverečních zemědělské půdy u Washingtonu (tedy ve státě Virginia), aby mohl vytvořit město Reston. O necelých sto kilometrů dále začal developer nákupních center James Rouse plánovat své ideální město Columbia. A ropný magnát George P. Mitchell, který studoval úspěchy a neúspěchy Rouse a Simona, brzy využil prostředků z nového federálního programu na rozvoj bydlení a pustil se do stavby města The Woodlands nedaleko Houstonu, které má dnes přes 100 000 obyvatel.

Ostatně i společnost Disney nakonec skutečně v 90. letech 20. století vybudovala na jednom ze svých pozemků na Floridě „modelové“ městečko. Dostalo název „Celebration“ a mělo být vytvořeno jako příklad amerického urbanistického hnutí z přelomu století 20. a 21. století.

Místo předměstí, kde se dá pohybovat jen autem, a které nemá žádné centrum, měla vzniknout čtvrť, která charaktererm bude připomínat malé americké město. Takové, ve kterém by se lidé mohli snadno pohybovat pěšky a byli méně závislí na autech, s jasně definovaným centrem a různými typy bydlení pro různé sociální skupiny.

Vize se ovšem ve skutečnosti podobná běžné americké realitě více, než tvůrci zamýšleli. A nebyla ostatně od počátku tak velkorysá jako původní nápad Walta Disneyho. Celebration nemá ani rychlodráhu, ani síť podzemních tunelů pro auta, žádné centra technologických inovací a ani politiku plné zaměstnanosti.

Revoluční tradice

Novátorský urbanistický duch k Americe tak trochu patří. Snad to souvisí s tím, že půda byla v porovnání s Evropou, ale i jinými částmi světa, výrazně dostupnější a levnější.

Nevymizeli ani dnes. Zakladatel společností Diapers.com a Jet.com v září 2021 Marc Lore oznámil plány na novou futuristickou metropoli nazvanou Telosa. Pokud dosáhne svého, mohlo by v americké poušti vzniknout nové udržitelné město, ve kterém by nakonec žilo 5 milionů lidí.

Návrh města zahrnuje 600 čtverečních kilometrů. Pro srovnání, velká Praha má rozlohu téměř přesně 500 km2. Kromě “proti suchu odolného vodního hospodářství”, počítá s ekologickou architekturou a výrobou energie. Místo zatím nebylo vybráno. Ve jsou Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Texas nebo oblast Apalačského pohoří na východě USA.

Lore není zdaleka prvním magnátem, který si vysnil nové město. Bill Gates a jeho partneři v roce 2017 zveřejnili plány na chytré město v Arizoně. Zatím nestojí. Rok poté oznámil rapper Akon chytré město v Senegalu. Základy “města budoucnosti” společnosti Toyota byly v Japonsku položeny v únoru.

Walt Disney představuje svou vizi ve filmu:

Film shrnující původní vizi pro dnešní floridský Disney World (kredit Disney)

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata