Česko-slovenská startupová soutěž Parádní nápad v roce 2021 měla vítěze, který je i na start-upovou scénu nečekaně originální. Finále ovládl slovenský EDIRIS, který chce zároveň pomoci farmářům i klimatu. Jak a proč, to pro nás vysvětluje zakladatel Štefan Kredatus.
Štefane, odkud se vzala vaše myšlenka na Ediris?
Máme dlouholetou expertízu v oblasti výživy farmářských zvířat. Nápad je reakcí na současné standardy ve výživě zvířat, kde jsou značné rezervy. Farmáři nemají v reálném čase přístup k datům, které jim samotná zvířata poskytují. Proces optimalizace výživy zvířat je neefektivní, což není dobré ani pro peněženku farmáře, ale ani pro zdraví zvířete. Hospodářská zvířata jsou také zdrojem obrovského množství emisí, které samozřejmě úzce souvisí s potravou, kterou zvířata přijímají.
Dokázal byste nám v pár větách popsat v čem spočívá unikátnost Vašeho projektu?
Vyvíjíme technologii, která optimalizuje výživu krav pomocí umělé inteligence. Technologie má tři hlavní zaměření: zlepšení produktivity zvířat, zlepšení zdraví zvířat a redukce emisí. Ukazuje se, že správné uchopení výživy zvířat dokáže příznivě ovlivnit všechny tři zmíněné faktory zároveň.
Jaké společenské přínosy vidíte v implementaci Vašeho řešení?
Farmářský sektor má velmi malé marže, které naše řešení dokáže navýšit. V rámci našich výzkumných projektů na farmách se nám daří zvýšit produkci mléka i o 25 %, zatímco náklady na výživu zůstávají stejné. Souběžně s tím jsme zredukovali emise vytvořené stádem o více než 10 %. Pro farmáře je také velmi důležité zdraví a blahobyt zvířat. Pokud by někoho nezajímal etický aspekt, je dobré si uvědomit, že zdraví a blahobyt zvířat jsou v pozitivní korelaci s udržitelným výkonem stáda. Platí tedy šťastná kráva, šťastný farmář.
Tento rok jste vyhráli Parádní nápad, ale není to Váš první úspěch v akceleračních programech. Řekněte nám něco více o Vašich úspěších a klíčových momentech vývoje.
Našemu prvotnímu růstu velmi napomohl akcelerační program Challenger, kde jsme měli k dispozici odborníky na všechno. Nakonec se nám ho dokonce podařilo vyhrát, což nám umožnilo se ještě více zviditelnit. Také musím vyzvednout akcelerátor Perry Talents, jehož jsme také byli součástí. Mezi úspěchy určitě patří i výhra v soutěži Parádní nápad, která nám umožnila získat finanční odměnu, přístup k investorům a řadu dalších hodnotných cen.
Chceme se orientovat i na mezinárodní prostředí. Teprve nedávno se nám podařilo inkubovat v pařížském HEC Incubator, který sídlí v Station F, což je největší startup hub na světě. Čerstvá novinka je, že jsme byli přijati do velmi selektivního MassChallenge Switzerland programu, což je světový akcelerační program, kde jsme se probojovali přes konkurenci více než tisíc startupů. Půjde o kohortu s názvem Sustainable Food System Program, která se zaměřuje právě na Foodtech. Budeme tak po boku světovým hráčům z korporátní i startupové scény.
POWERHUB
PowerHUB je výzkumná organizace zaměřená na podporu mladých inovativních firem a transfer technologií. Je dlouhodobým partnerem EIT Urban Mobility a InnoEnergy klastru a je organizátorem několika inovačních aktivit jak v České republice, tak v zahraničí. Specializuje se na oblast mobility, energetiky a ICT. Kompletní přehled služeb a produktů je k dispozici na webových stránkách https://powerhub.cz/
Jaké máte plány s EDIRIS?
V průběhu následujících 40 let bude lidstvo potřebovat vyrobit stejné množství potravy, jako za posledních 8 000 let. Jediné řešení, jak toho dosáhnout, je extrémně akcentovat efektivitu a udržitelnost. EDIRIS adresuje právě tyto problémy. Chceme se stát partnerem farmářů a umožnit jim transformovat se na standardy zítřku.
Co se Vám na soutěži Parádní nápad nejvíce líbilo?
Byli jsme vystaveni dynamickému československému startupovému prostředí, což člověka neomrzí nikdy. Vždy si velmi rádi vyslechneme, s čím přicházejí ostatní, případně se poučíme z jejich zkušeností, které s námi sdílejí.
Součástí soutěže byl i bootcamp. Jak ho hodnotíte, co nejdůležitějšího si odnášíte?
Bootcamp se skládal z více kurzů zaměřených na různá témata. Vedený byl odborníky na danou tematiku. Myslím, že si z něj mohli hodně odnést tak začínající podnikatelé, tak startupy, které jsou již v pokročilejší fázi. Pro nás byl velmi přínosný a nejvíce relevantní kurz o Design Thinking.
Dostal jste otázku od poroty, která vás zaskočila?
Porota naštěstí kladla otázky, na které jsme byli připraveni odpovědět. Je velmi užitečné absolvovat podobné soutěže právě proto, že se pomalu naučíte rozeznávat určité oblasti, na které se investoři a porotci nejčastěji ptají. V tomto vidím významný přínos soutěží jako například Parádní nápad.
Jakým aktuálním výzvám čelíte?
Snažíme se obklopit těmi nejlepšími poradci. Hledáme ty nejlepší odborníky z odvětví, ať už na mezinárodní nebo lokální scéně. Může jít o lidi v mlékárenském průmyslu, jakož i o lidi s technologickým či businessovým zaměřením. To vyžaduje čas a trpělivost, ale když projeví zájem skutečná kapacita z odvětví, je to velmi obohacující pocit.
Co byste doporučil možným uchazečům soutěže Parádní nápad?
V první řadě doporučuji neváhat a přihlásit se. Nemáte absolutně co ztratit, ale získat můžete hodně. Při prezentování doporučuji inspirovat se video pitchi na Youtube od startupů z kvalitních akceleračních programů, jako je Y Combinator či 500 Startups. Je dobré dbát na jednoduchost, stručnost a výstižnost svých slov i slidů.
Parádní nápad 2021
Ze čtyřiceti přihlášek vybrali organizátoři, jimiž byli PowerHUB a P-PINK, do dvoudenního bootcampu dvacet jedna inovativních projektů z oblastí zdraví, vzdělávání, ekologie a chytrých měst. Z těch pak do finále, které se uskutečnilo virtuálně 27. 4. 2021, postoupilo nejlepších deset projektů. Z finálových projektů porota ve složení Tomáš Cironis za Startup World Cup & Summit, Martina Kemrová za Krajský úřad pro Středočeský kraj, Michal Mravec za INVEN Capital, Přemysl Rubeš za PRESTO Ventures a Filip Řehořík za Microsoft, vybrala vítěze. Tím se stal právě EDIRIS, s jehož spoluzakladatelem a odborníkem na výživu zvířat, Štefanem Kredatusem vám nyní přinášíme rozhovor. Partnerem akce byli Startupjobs, emovio a Danube Energy+ projekt.
Text vyšel i na serveru Svetchytre.cz.