18. 05. 2024
|
emovio.cz logo

Investoři začali opatrně věřit českému lithiu

Cinvaldit z Cínovce, tedy surovina s obsahem lithia
Cinvaldit z Cínovce, tedy surovina s obsahem lithia (kredit: Marie Čcheidzeová / CC 4.0)

Riskantní projekt těžby lithia na českém Cínovci v posledních měscícíh znovu získal zcela ztracenou důvěru investorů. Hodnota akcií společnosti European Metal Holdings (EHM), do jejíhož portfolia zprostředkovaně plánovaný důl patří, se za rok zvýšila zhruba desetinásobně.

Investoři evidentně dospěli k závěru, že projekt má realnou šanci na úspěch. Cena společnosti klesla velmi blízko nule především po ostré kampani před sněmovními volbami v roce 2017. Mluvilo se i o možnosti vyvlastnění podílu, a byť to byla skutečně spíše řecnická figura, projekt se kvůli politickému klimatu v Česku jevil jako extrémně rizikový.

Vývoj ceny akcicí společnosti EMH
Vývoj ceny akcicí společnosti EMH (screenshot redakce)

Cenu společnosti zvedla dohoda EHM s koncernem ČEZ. Ten získal 51% podíl ve společnosti Geomet (dceřiná společnost australského těžaře EMH), která se zabývá průzkumem těžby lithia na Cínovci. Za tento podíl ČEZ zaplatí 29,1 mil. EUR, v přepočtu dle aktuálního kurzu EUR/CZK cca 790 mil. Kč. ČEZ se tak rozhodl postoupit do další fáze projektu potenciální těžby lithia, když první fáze a následná due diligence ze strany ČEZu započala v polovině roku 2019.

Výše zmíněný majoritní podíl v Geometu byla vykonáván prostřednictvím Severočeských dolů, což je dceřiná firma ČEZu. Druhá fáze projektu (měla by trvat zhruba do roku 2023) bude zahrnovat i vypracování finální ekonomické a technologické studie proveditelnosti.

Teprve na základě těchto studií se ČEZ rozhodne, zda přistoupí k samotné těžbě. Pokud se projekt během příštích let ukáže jako nerentabilní, může z něj ČEZ vystoupit. V takovém případě by získal nespotřebované finanční prostředky zpět a zůstal by mu podíl odpovídající do té doby spotřebované investici na rozvoj projektu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata