25. 07. 2024
|
emovio.cz logo

Maximálně 20 tisíc. Příspěvek na energie bude jasně omezený

Měřáky (foto Brian Cantoni, CC BY 2.0)
Měřáky (foto Brian Cantoni, CC BY 2.0)

Příspěvek na energie v připravovaném úsporném tarifu, který má domácnostem pomoci snížit účty za elektřinu a zemní plyn, bude nejvýše 20 000 korun na odběrné místo. Počítá s tím vládní návrh novely energetického zákona, informovala agentura ČTK.

Příspěvek bude dotací ze státního rozpočtu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci posléze sníží zákazníkovi z řad domácností účet nebo zálohy. Obchodníci to budou muset zřetelně uvést ve vyúčtování. Jak přesně bude příspěvek vypadat a komu se bude vyplácet, rozhodne až vláda svým nařízením. Stojí to ve vládním návrhu novely energetického zákona, který už kabinet předložil poslancům.

Předlohu projednají poslanci ve čtvrtek 14. července. Na tento den už je svolaná mimořádná schůze a poslanci mají návrh schvalovat ve stavu legislativní nouze. Můžou ho tedy schválit během jednoho dne včetně případných pozměňovacích návrhů.

„Cílem navrhované právní úpravy je snížit cenu elektřiny a zemního plynu konečným zákazníkům při mimořádných tržních situacích,“ píše vláda v důvodové zprávě. V takové mimořádné situaci se podle vlády nyní české domácnosti nacházejí. Mimořádnou tržní situací se podle ní rozumí stav, kdy se podstatná část občanů dostává do finančních potíží kvůli vysokým cenám energií, a tento stav není možné řešit třeba sociálními dávkami.

Komu přesně bude příspěvek náležet, určí až vláda svým nařízením. Navrhovaný zákon jí tuto pravomoc svěřuje. Skupina podpořených zákazníků se bude odvíjet podle distribuční sazby, spotřeby plynu a případně dalších podmínek.

Návrh hovoří o zákazníkovi, nikoli o spotřebiteli. Příspěvek je určený na platbu za plyn nebo elektřinu, kterou obchodník dodá na odběrné místo zákazníka v domácnosti. Stejně tak vláda svým nařízením vymezí výši příspěvku, který ze státního rozpočtu poputuje obchodníkům. Nicméně podle důvodové zprávy bude koncovým příjemcem příspěvku zákazník.

Příspěvek by neměl podléhat zdanění a bude osvobozený podle zákona od daní z příjmů. Návrh počítá s tím, že příspěvek na elektřinu a plyn se nebude započítávat do příjmů pro účely související s výplatou sociálních dávek a naopak se na něj bude v této souvislosti hledět, jako kdyby ho domácnost zaplatila sama.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela již dříve řekl, že úsporný tarif se nebude vztahovat na víkendové nemovitosti. Vláda nechce ani podporu tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou.

Na pomoc firmám a domácnostem pro nadcházející topnou sezónu vyhradí vláda 66 miliard korun. Kromě úsporného tarifu chce však vláda pro firmy i domácnosti odpustit poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata