25. 03. 2024
|
emovio.cz logo

Zelený vodík relativně zlevnil a konkuruje vodíku ze zemního plynu

Výroba vodíku v areálu společnosti BASF (Kredit: BASF)
Výroba vodíku v areálu společnosti BASF (Kredit: BASF)

Stoupající cena zemního plynu způsobila, že zelený vodík je v současné chvíli v mnoha státech po celém světě levnější variantou oproti vodíku, který je získáván ze zemního plynu. Původní expertní odhady ale čekaly, že se tento trend na trzích začne projevovat za několik let. Ruská invaze na Ukrajinu ale tyto předpoklady narušila.

Zelený vodík je v současné chvíli levnější třeba v Africe, na Blízkém východě i v některých částech Evropy. Podle analytiků z Bloomberg New Energy Finance vyjde v současnosti v těchto regionech jeden kilogram šedého vodíku na zhruba 6,71 amerických dolarů a v případě u zeleného vodíku jde o 4,84 až 6,68 amerických dolarů za kilogram. Informoval o tom portál Handelsblatt.

„V místech, kde je výroba zelené elektřiny levná, například ve Skandinávii díky vodní energii nebo v Namibii díky větru a slunci, jsou zelené zdroje momentálně levnější variantou oproti fosilním alternativám. Jde třeba o zelený čpavek,“ uvedl Michael Sterner z Technické univerzity v Regensburgu.

Situace se na trhu změnila hlavně kvůli válce na Ukrajině. Investoři totiž následně začali ve svých preferencích upřednostňovat zemní plyn, jehož cena stoupla.

„Asi před rokem vyšla tuna šedého čpavku asi na 350 eurech za tunu, zatímco zelený čpavek stál 600 až 700 eur. Nyní, když se cena zemního plynu znásobila, se to obrátilo,“ řekl pro Bloomberg Michael Sterner.

Zelený vodík je vhodným stavebním kamenem nového energetického mixu. Je vyráběn prostřednictvím elektrolýzy z obnovitelné elektrické energie, jako například z větru a slunce.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata