28. 03. 2024
|
emovio.cz logo

VW a EIT InnoEnergy zahajují spolupráci. Cílem je uhlíkově neutrální mobilita

(Foto: Volkswagen AG)
(Foto: Volkswagen AG)

Německý automobilový koncern Volkswagen a společnost EIT InnoEnergy, která se zabývá investicemi v oblasti energetiky, oznámily, že spolu uzavřely strategické partnerství. Obě společnosti věří, že těsnější vzájemná spolupráce povede k úspěšným společným investičním a inovačním aktivitám, které by se měly zaměřovat především na podporu nadějných start-upů.

V oficiální zprávě německá automobilka uvádí, že jejím cílem je pomoci novým technologiím a obchodním modelům k prosazení se na trhu do té míry, aby mohly přispívat k dekarbonizaci dopravy a urychlit obrat k elektromobilitě. Kolik automobilka z Wolfsburgu hodlá do EIT InnoEnergy vložit finančních prostředků a jaký podíl za to získá, zatím nebylo zveřejněno.

EIT InnoEnergy je inovační komunita podporovaná Evropským institutem pro inovace a technologie (EIT). Funguje na bázi partnerství veřejného a soukromého sektoru (public-private partnership) a často investuje do projektů zaměřených na ochranu klimatu a obnovitelné zdroje energie. Podle svých vlastních informací investovala od svého založení v roce 2010 do přibližně 500 průmyslových společností.

EIT InnoEnergy je rovněž zapojena do několika celoevropských iniciativ, včetně Evropské bateriové aliance (European Battery Alliance – EBA), Evropského akceleračního centra pro zelený vodík (European Green Hydrogen Acceleration Centre – EGHAC) a Evropské solární iniciativy (European Solar Initiative – ESI).

Volkswagen a EIT InnoEnergy se již dobře znají z minulosti, mají totiž za sebou více než pět let plodné spolupráce. Obě společnosti se označují za ústřední hráče na poli aktivit European Battery Alliance a obě investují do švédských společností Northvolt (výrobce baterií) a H2 Green Steel (výrobce „zelené“ oceli).

„Abychom dekarbonizovali sektor dopravy, budeme potřebovat širokou škálu inovací. Kromě vlastních aktivit se proto v budoucnu budeme stále více spoléhat na spolupráci se start-upy, abychom tohoto cíle dosáhli,“ uvedl Jens Wiese ze společnosti Volkswagen. Partnerství s EIT InnoEnergy podle něj pomůže Volkswagenu najít nejslibnější společnosti ve všech oblastech energetické transformace, které pak koncern může podpořit při nastavení jejich obchodního modelu.

Podle Diega Pavie, generálního ředitele EIT InnoEnergy, je sektor dopravy uprostřed přelomového období. „Odvětví dopravy prochází jednou ze svých největších proměn. Automobilové společnosti stojí před volbou: buď budou tuto změnu řídit, nebo budou řízeny. Volkswagen se chopil příležitosti postavit se do čela této změny a utvářet ji. Proto jsme ještě více hrdí na to, že máme Volkswagen na palubě jako nového akcionáře a posouváme tak naši spolupráci na další úroveň. Když se podíváme na našich 300 společností působících ve všech oblastech udržitelné energetiky, rýsuje se ve spojení s Volkswagenem obrovský potenciál k urychlení dekarbonizace sektoru dopravy,“ řekl.

EIT InnoEnergy je ve svých investičních snahách velmi aktivní, její poslední akvizice se uskutečnila před pár týdny, kdy společnost zahájila strategické partnerství se srbskou společností ElevenEs. Ta plánuje výstavbu první gigatovárny na lithium-železo-fosfátové baterie (LFP) v Evropě. EIT InnoEnergy již sektor baterií dobře zná, v minulosti investovala do francouzského start-upu Verkor a, jak již bylo zmíněno, do společnosti Northvolt.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata