18. 05. 2024
|
emovio.cz logo

Cena ropy rychle klesá. Delta děsí všechny

Rafinérie v New Orleans (soubor Matt Jiggins)
Rafinérie v New Orleans (soubor Matt Jiggins)

Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli obavám, že nové koronavirové restrikce v Asii zpomalí oživování poptávky. Severomořská ropa Brent tak sestoupila pod hranici 70 dolarů za barel. Ke zlevňování přispívá rovněž silnější kurz amerického dolaru a zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN o závažných a nezvratných důsledcích globálního oteplování.

Kolem 13:00 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba čtyři procenta na 67,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 4,2 procenta na 65,41 dolaru za barel. Za celý minulý týden se ceny ropy snížily zhruba o šest procent. Zaznamenaly tak podle analytiků nejprudší týdenní pokles za čtyři měsíce.

„Se zrychlujícím se tempem šíření koronavirové mutace delta se vrátily obavy z možného poklesu globální poptávky po ropě,“ uvedl analytik Gordon Ramsay ze společnosti RBC. Podle analytiků z firmy ANZ vyhlídky pro poptávku zastiňují zejména koronavirové restrikce v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Ceny ropy tlačí dolů rovněž dnešní výstup dolaru na čtyřměsíční maximum vůči euru. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Panika je asi pochopitelná při pohledu na rostoucí počet zachycených případů nákazy. Ve vyspělých zemích, které si ovšem stáhly pro sebe prakticky veškerou dostupné dávky vakcíny, je následný počet vážných případů a úmrtí výrazně nižší než při předchozí vlně. Zbytek světa je ovšem proočkovaný podstatně méně a virus SARS-CoV-2 tam může napáchat opravdu ještě značné škody na zdraví, což se jistě na ekonomice projeví.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata