10. 06. 2024
|
emovio.cz logo

Česká firma postaví v Chile další solární projekty

Chilský projekt společnosti SOLEK La Muralla
Chilský projekt společnosti SOLEK La Muralla (foto SOLEK)

Energetická skupina SOLEK, za kterou stojí český podnikatel Zdeňek Sobotka. uzavřela smlouvu o úvěru k financování výstavby fotovoltaických elektráren v Chile o výkonu přes 110 megawattů. Francouzská investiční banka Natixis poskytne Sobotkovi až 80 miliony dolarů.

Společnost SOLEK, která vznikla v roce 2010, není v Chile žádným nováčkem: v této jihoamerické zemi působí už sedm let a postavila tam třináct solárních elektráren. Její elektrárny mají výkon asi 75 megawattů. Celkově společnost v Evropě a Jižní Americe instalovala elektrárny o celkovém výkonu přes 88 megawattů.

„Chile je a nadále bude základním stavebním kamenem našeho portfolia solárních elektráren. V dynamickém růstu celkové instalované kapacity ve fotovoltaice zúročujeme zkušenosti a důvěru, které jsme za dobu 7 let našeho působení v Latinské Americe získali,“ uvedl nedávno Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO skupiny SOLEK.

Nový úvěr ve výši osmdesát milionů dolarů poslouží k financování rozvoji portfolia fotovoltaických elektráren o kapacitě více než 110 MW. Francouzská banka Natixis dokázala skupině nabídnout lepší podmínky než tuzemské peněžní ústavy. Díky flexibilnímu úvěru bude možné do portfolia průběžně přidávat další projekty.

Vybrané společnosti ze skupiny SOLEK podepsaly zajištěný úvěr s pobočkou investiční banky Natixis v New Yorku. Získané finanční zdroje budou použity na rozvoj portfolia fotovoltaických elektráren v Chile v rámci zvláštního režimu země pro projekty distribuované výroby (PMGD).

Čtyři projekty

„S investiční bankou Natixis jsme se dohodli na zajímavějších podmínkách, než jaké byly schopny poskytnout domácí banky. Úroková sazba je atraktivní i v kontextu naší dluhové služby jako celku,“ uvádí zakladatel a CEO skupiny SOLEK Zdeněk Sobotka. Natixis patří v Chile k hlavním bankám, které financují stavbu menších solárních zdrojů o velikosti od tří do devíti megawattů, na něž se Sobotkova firma zaměřuje. Důvodem je to, že mají od vlády zajištěné výhodné tarify v ceně 60 dolarů za megawatthodinu.

Tento výhodný tarif ale končí v dubnu 2022, a tak má SOLEK  zájem dokončit fotovoltaik co nejvíce. Firma si zároveň část z nich nechá a bude je provozovat sama, aby měla zdroj pravidelných tržeb. Portfolio bude zpočátku zahrnovat čtyři projekty PMGD, tj distribuované výroby solární energie. Finanční struktura úvěru poskytuje flexibilitu pro přidání dalších projektů do portfolia v průběhu času po splnění úvěrových kritérií.

Energetické investice jsou dlouhodobého charakteru, proto je dostatek diverzifikovaných zdrojů financování jedním ze základních předpokladů k úspěchu. Kromě zmíněného financování skupina SOLEK umisťuje na trh již několikátou emisi korporátních dluhopisů a do financování jejích projektů dlouhodobě investuje také MW Investiční fond, který jen za poslední rok vykázal výnos 6,73 %. Velmi dobře se tak ukazuje, že investování do zelené energetiky a solárních projektů může být vhodnou alternativou k realitním fondům, akciím či komoditám pro diverzifikaci investičních portfolií.

SOLEK je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile a k dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata