21. 07. 2024
|
emovio.cz logo

ČEZ začal testovat první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v Česku

Plovoucí fotovoltaická elektrárna skupiny ČEZ na hladině štechovické nádrže (foto ČEZ)
Plovoucí fotovoltaická elektrárna skupiny ČEZ na hladině štechovické nádrže (foto ČEZ)

Společnost ČEZ zahájila ve středočeských Štěchovicích testovací provoz plovoucí fotovoltaické elektrárny. V rámci pilotního projektu se na těchto solárních panelech o celkovém výkonu 22 kWp, umístěných v horní nádrži tamní přečerpávací elektrárny, mají ověřit možnosti jejich případného nasazení v budoucích velkých solárních parcích. Do roku 2030 chce ČEZ přispět k transformaci české energetiky do bezemisní podoby vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu až 6 GW.

Během testů chtějí energetici v reálném prostředí zjistit, jak se budou chovat nosné plováky a solární panely v kombinaci s každodenním provozem přečerpávací elektrárny. Letos v létě by se pilotní instalace měla rozšířit do podoby regulérní elektrárny využívající energii ze slunečního záření o výkonu 100 kWp. Celkově by podle ČEZu mohla horní nádrž pojmout solární panely o výkonu až 2,5 MW.

Velká očekávání

„Skládačka“ ze čtyř řad monokrystalických fotovoltaických panelů vznikla díky spolupráci firem ČEZ Obnovitelné zdroje, PRODECO a vodních elektráren ČEZ. Takzvané stříšky s orientací východ-západ drží nad hladinou horní nádrže více než třicet vzduchem plněných plováků o nosnosti přes 6 tun. Proti rozmarům počasí a neustálému pohybu hladiny nádrže, kterou určuje provoz přečerpávací elektrárny, je celá konstrukce fixována pojezdovými ližinami připevněnými na stěny nádrže.

„Fotovoltaika má díky neustále se zvyšující efektivitě solárních panelů obrovský potenciál a my nechceme podcenit žádnou z oblastí jejího využití. Velká očekávání jsou od umístění fotovoltaik na vhodných vodních plochách, ale teprve realita ukáže, co si můžeme dovolit v českých podmínkách. Pokud nás pilotní instalace ve Štěchovicích přesvědčí, v létě bychom chtěli zpětinásobit její výkon a začít ho standardně dodávat do sítě. Pro případ, že by s plovoucími solárními zdroji počítaly další výzvy Modernizačního fondu, chceme být připraveni nejen teoreticky, ale především prakticky,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě již 25 let. První elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků, na vrcholu Mravenečník poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Dosahovala výkonu 10 kW. V roce 2017 byla přímo u horní nádrže postavena nová fotovoltaická elektrárna o celkovém výkonu 8,7 kWp. Její roční produkce se za ideálních podmínek pohybuje okolo 8 000 kilowatthodin. Napojena je na vlastní spotřebu objektu a částečně pokrývá i spotřebu technologií elektrárny umístěné v podzemí.

„Největší výkon dosáhne elektrárna od května do srpna, to vyrobí denně v průměru 32 kWh elektřiny, ale i v podzimních a zimních měsících je výroba slušná, od listopadu máme denní průměr 9 kWh. Výrobu zásadně ovlivňují změny počasí, které jsou na horní nádrži extrémní, za sněhové vánice či mlhy je výroba elektřiny samozřejmě mnohem nižší, ale i při těchto podmínkách elektrárna vyrábí,“ říká šéf vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.

Symbol budoucnosti

První z řady nových velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost hodlá přispívat k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, je fotovoltaická elektrárna ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany. Stojí na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání, jde tedy o tzv. carport. Díky svému výkonu 820 kWp vyrobí zhruba 850 MW elektřiny ročně, což pokryje spotřebu téměř tří stovek domácností. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů.

„Nová střešní solární elektrárna na parkovišti v Dukovanech je současně symbolem budoucnosti české energetiky – vedle sebe tu budou vyrábět bezemisní elektřinu jaderný a solární zdroj. Kromě toho, že posilujeme výrobu z obnovitelných zdrojů energie, zlepšujeme zároveň dopravní situaci a parkovací kapacity v Dukovanech. Elektrárna organicky pokryje střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita,“ vysvětlil význam projektu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Aktuálně provozuje ČEZ fotovoltaické elektrárny ve 12 lokalitách v České republice a jedno zařízení tohoto typu v Bulharsku. V ČR jejich celkový výkon činí 126 MW. V závislosti na přírodních podmínkách vyrobí tyto zdroje ročně elektřinu pro zhruba 40 000 českých domácností.

Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata