30. 03. 2024
|
emovio.cz logo

Macron láka zelené hlasy. Slibuje Francii bez fosilních paliv

Těžba ropy v Texasu (foto Jonathan Cutrer CC BY 2.0)
Těžba ropy v Texasu (foto Jonathan Cutrer CC BY 2.0)

Druhé kolo francouzských prezidentských voleb se blíží. Oba kandidáti se proto v posledních dnech snaží na svou stranu strhnout co nejvíce příznivců, a tomu odpovídá i způsob vedení kampaně. Současný prezident Emmanuel Macron proto v sobotu slíbil, že Francie přestane jako jedna z prvních velkých ekonomik na světě úplně používat ropu, uhlí nebo zemní plyn.

Macron se těmito slovy pokusil na svou stranu dostat voliče, kteří mají blízko k enviromentálním tématům. Francouzský prezident se totiž obává, že by se tyto osoby nemusely druhého kola francouzských prezidentských voleb jinak vůbec účastnit. Informovala o tom agentura Reuters.

„Posláním příštího prezidenta bude z Francie udělat první velký národ, který se vzdá zemního plynu, ropy nebo uhlí. Je to možné a my to uděláme. Mezi uhlím a plynem na jedné straně a jádrem na druhé volím raději jadernou cestu,“ uvedl Emmanuel Macron.

Macron by do poloviny 21. století chtěl ve Francii postavit šest nových jaderných reaktorů a zahájit studie pro dalších osm. Zároveň by usiloval o zdesetinásobení kapacity pro solární energetiku a o postavení nadcházejících padesáti větrných elektráren na moři.

Současný prezident také v sobotu uvedl, že chce v případě jeho zvolení každý rok v květnu zavést národní den přírody a svou protikandidátku Le Penovou zároveň označil za klimatického skeptika.

Oba kandidáti se snaží v posledních dnech přilákat hlavně voliče neúspěšného kandidáta Melenchona, který před několika dny ve volbách obdržel téměř 21 procent hlasů. Macron se svou nynější rétorikou zaměřuje hlavně na jeho středolevé příznivce, kteří žijí ve městech. Le Penová se oproti tomu orientuje na francouzské venkovské obyvatelstvo.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata