25. 05. 2024
|
emovio.cz logo

V Grónsku se začíná vrtat v honbě za kovy pro elektromobilitu

Podvozek elektromobilu s integrovanou baterií (foto Festo)
Podvozek elektromobilu s integrovanou baterií (foto Festo)

Světová elektromobilita dostane další důležitý stimul k růstu. V Grónsku totiž brzy začne těžba vzácných kovů, které jsou výrobu automobilů na elektrický pohon nezbytné. Ujme se toho americký startup KoBold Metals, který ve spolupráci s grónskou společností Bluejay Mining plánuje na západním pobřeží Grónska provést tři tisíce metrů vrtů ve hloubce až 400 metrů.

„Geopolitický vývoj na východě Evropy ukazuje, že svět potřeba nová ložiska vzácných kovů, které jsou potřebné pro výrobu elektromobilů. Naším cílem je hlavně těžba mědi, kobaltu nebo niklu,“ uvedl pro agenturu Reuters Bo Steensgaard, který je šéfem těžařské společnosti Bluejay Mining.

Obě firmy se do grónských aktivit rozhodly investovat už několik desítek milionů dolarů a chtějí tak přispět k postupné vyřazení všech automobilů se spalovacími motory. „Elektrifikace světové ekonomiky je pro současnou generaci možná tou největší výzvou. Aby se nám to povedlo, musíme urychleně těžit klíčové suroviny, jež jsou pro výrobu elektromobilů nezbytné,“ řekl pro Reuters generální ředitel společnosti KoBold Kurt House.

Cena drahých kovů na světových burzách už několik měsíců v kuse silně roste. Může za to i válečná situace na Ukrajině. Rusko totiž disponuje až deseti procenty světových zásob niklu, který se používá v nerezové oceli nebo bateriích pro elektromobily.

Také z toho důvodu se cena niklu v minulých týdnech až čtyřnásobně navýšila a přehoupla se i přes hranici 100 tisíc dolarů za jednu tunu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblíbené články

Témata